Ontrol

1963 yılında Necatibey Caddesinde dört katlı tarihi bir binada yirmi kişilik personeli ile Polat Ünver Eğrikavuk, Ahmet Özköseoğlu, Erdem Alp ve Şahap Özer bir araya gelerek Özköseoğlu Kollektif Şirketini kurmuştur. İlerki yıllarda Petek ismini alan şirket, bir süre sonra Amerika merkezli Honeywell firmasından brülör parçaları getirip satışa sunmaya başlamıştır. Firma, Otomatik Kontrol Cihazlarının Türkiye’ye ilk ithalatını gerçekleştirmiştir.

1978 yılındaki ithalat kriziyle birlikte zor günler geçirilmiştir. Bu zor günlerin sonucunda, yönetim kurulu yutdışından ithal etmek yerine kendi imalathanesini kurmaya karar vermiştir ve bunun üzerine Necatibey'deki binanın iki katı imalata ayrılmıştır. İmalattan çıkan ilk ürün TAS 45 adı verilen yakıt tasarruf paneli olmuştur. Sonrasında Honeywell'in de onayıyla yerli servomotor imalatına geçilmiştir.

Firma büyüdükçe Necatibeydeki bina küçük gelmeye başlamıştı. 1982 yılında imalat kısmı Okmeydanı’ındaki binamıza taşındı.

1985 yılında ofis merkezi Galatsaray'daki eski İtalyan Lisesi olan tarihi binaya taşındı. Binanın restorasyon çalışmaları iki yıl sürmüştü. Eski harabe bina iki yıl içerisinde Ünver Eğrikavuk’un katkılarıyla zamanının en güzel tarihi binalarından biri haline gelmişti.

Bina otomasyon sistemlerine paralel olarak yapılan yangın algılama sistemleri zaman içinde yönetimin yangın söndürme sistemleri ile de ilgilenmesine neden olmuş, bu konuda faaliyet göstermek üzere Korun A.Ş. kurulmuştur. Grup zaman içinde Grasslın, Belimo, Defensor, Ax-air gibi markaların temsilciliğini de yaptı.

ONTROL A.Ş. bugün konularında uzmanlaşmış değişmeyen mühendis, teknisyen ve imalat kadrosu ile toplam 51 personeli ile Yukarıdudullu'daki binasında; Ankara ile İzmir bölge müdürlükleri ve Türkiye genelindeki yetkili bayilikleri ile hizmet vermektedir.